XAVIER DE LE RUE - SNOWBOARD

WYWIAD

Skąd zainteresowanie jazdą na snowboardzie i co przyciągnęło Cię do świata jazdy stylem dowolnym?

Na nartach jeździć zacząłem naprawdę wcześnie, w wieku około dwóch i pół roku. Zacząłem brać udział w turniejach i działać w klubie narciarskim. Aż kiedyś, mój brat powiedział, że ma dosyć sztywnych reguł narciarstwa i zdecydowaliśmy się spróbować jazdy na snowboardzie. Dzięki temu nabraliśmy całkowicie nowego spojrzenia na nasze środowisko i bardzo związaliśmy sie z tym szybko rozwijającym się sportem. Przeszedłem przez wszystkie etapy jazdy na snowboardzie, próbując sił w niemal każdej imprezie i wygrywając cztery mistrzostwa w boardercrossie. Teraz, od kilku lat, skupiam się na mojej trwałej pasji: jeździe w stylu dowolnym. Udało mi się wygrać Freeride World Tour w ostatnich dwóch latach.

Czy było Ci ciężko przejść z boardercrossu do jazdy w stylu dowolnym?

Na początku starałem się, aby trzymać prędkość pod kontrolą, gdyż wszyscy mówili, że jeżdżę za szybko! Przy jeździe stylem dowolnym musisz uważać, gdyż ilość zagrożeń jest ogromna — jeśli jedziesz za szybko, możesz zrobić sobie krzywdę. I tak sobie mówiąc, zaczynałem stopniowo dawać sobie więcej swobody, a na koniec stwierdziłem, że kiedy jeżdżę szybko, jest mi łatwiej, mogę skakać we własnym stylu, lepiej czuć podłoże, a sam teren traktował mnie łagodniej. Znalazłem się w swoim żywiole.

Jakie masz wspomnienia z Freeride World Tour?

To był pierwszy rok na Freeride World Tour, gdy naprawdę poczułem, że mogę podnieść porzeczkę i w pełni wyrazić siebie w konkurencji w stylu dowolnym. A moje doświadczenie dało mi tę dodatkową przewagę, dzięki czemu jazda była dla mnie odpoczynkiem. Po raz pierwszy ukończyłem sezon z myślą: „Tak, naprawdę pokazałem, co potrafię”.

Czy uważasz, że widziałeś wszystko, co sport ma obecnie do zaoferowania?

Mam szczęście, bo ciągle uczę się mnóstwa rzeczy. Wiem, że wciąż muszę się wiele nauczyć i jeszcze mam długą drogę przed sobą. Uczę się więcej o samym sobie, uczę się, jak małymi kroczkami pokonać samego siebie i jak poznać własne ograniczenia, nawet jeśli czasem zapędzam się zbyt daleko, szczególnie dlatego, że jest to stosunkowo niebezpieczne środowisko.

Jakie masz doświadczenia z Olimpiady w 2006 roku i jakie masz nastawienie do Igrzysk w tym roku?

To był debiut boardercrossu jako dyscypliny olimpijskiej, a ja byłem faworytem w tej dyscyplinie. Sądziłem, że jestem poza tą całą presją. Sądziłem, że to było coś, co tak naprawdę nie mogło mnie dotyczyć, ale skończyło się dla mnie pechowo. Nie sądziłem, że można mieć wypadek. Miesiąc przed zawodami złamałem nogę w kostce i miałem w ogóle nie brać udziału w zawodach. Moje wyniki były odzwierciedleniem mojego stanu. Na szczęście na miejscu był mój młodszy brat. Ni stąd, ni zowąd podszedł do mnie i powiedział: „Co? Poddałeś się? Poczekaj, zrobię to za ciebie”. Naprawdę się wykazał i zdobył medal. Ale Olimpiada to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie i w tym roku mam naprawdę zamiar dać z siebie wszystko.

Jakie są Twoje cele na najbliższy sezon?

Fakt, że w tym roku odbywają się Igrzyska Olimpijskie, dodaje kolejny wymiar mojemu sezonowi. Będę brać udział w Freeride World Tour, w czterech zawodach na całym świecie, jak również w Olimpiadzie w Vancouver. Rzecz jasna, tak czy inaczej nie będę tam po to, by podziwiać widoki!

NISSAN I JA