GERALDINE FASNACHT - SNOWBOARD

PREZENTACJA

WYWIAD

Skąd zainteresowanie jazdą na snowboardzie i co przyciągnęło Cię do świata jazdy stylem dowolnym?

Kocham góry już od wczesnej młodości. Na nartach zacząłem jeździć w wieku zaledwie półtora roku, a w wieku dziewięciu lat zamieniłem je snowboard. Tak naprawdę do spróbowania zachęciła mnie mama, bo sama nie chciała uczyć się snowboardu. Narty nie miały iść w odstawkę, ale efekcie tak jakby pchnęła mnie do działania i nie było odwrotu. Styl dowolny wydawał się mi naturalnym kolejnym krokiem, bo jazda na desce jest podobna do surfowania, a te wspaniałe ewolucje i strumienie wody zawsze mnie inspirowały. Dla mnie więc jada na snowboardzie polegała na zakreślaniu szerokich linii w śnieżnym puchu, gdzie śnieg oczywiście leciał na wszystkie strony.

Jakie masz wspomnienia z poprzednich imprez Nissan Xtreme?

Już w wieku 15 lat moim marzeniem było wziąć udział w imprezie Nissan Xtreme w Verbier. Oglądając ją co roku, uważam, że to najwspanialsza impreza na świecie. To najwspanialsze góry na zawody w stylu dowolnym i impreza, w której biorą udział wszyscy znaczący zawodnicy. Moje ulubione wspomnienia to pierwszy rok mojej wygranej. Oczywiście, wygrane w kolejnych dwóch latach to była również pełnia szczęścia, ale ten pierwszy raz zmienił wszystko. To była szansa, by żyć w pełni moją pasją. W 2002 roku nawet zapadła decyzja, aby zrezygnować z pracy i zająć się zawodowo jazdą w stylu dowolnym.

Czy poza sezonem ćwiczysz, aby utrzymać formę i zachować gotowość do ponownego startu w zawodach?

Staram się codziennie wykonywać ćwiczenia fizyczne, ale bez popadania w treningową rutynę, bo nie o to chodzi. Mogę więc wspinać się na skałkę, górę albo iść na długą wycieczkę, aby potem skoczyć na spadochronie. To właśnie pozwala mi zachować formę latem: wszelkie skoki ze skalnych zboczy.

Powiedz nam coś więcej o swojej innej pasji: skokach spadochronowych.

W zimie zawsze lubię być w górach ze swoja deską — nienawidzę schodzić w dół. Pierwsze zetknięcie ze skokami spadochronowymi z urwiska było wspaniałe: to dało mi chęć wspinania się na wierzchołki urwisk, aby móc później skoczyć. To było dla mnie naprawdę pasjonujące.

Czy Twoja miłość do przyrody pomaga Ci pokonywać wyzwania?

Przyroda pozwala mi codziennie się rozwijać, gdyż można się tyle z niej nauczyć, na przykład jak szanować żywioły i zwierzęta. Na koniec żyjesz chwilami, które zostają w tobie. Doświadczasz w górach niezapomnianych chwil i cieszysz się niezwykłymi przeżyciami. Ale są też i smutne chwile. To ludzie dają mi siłę, aby zawsze zachować pozytywne nastawienie i zmierzać naprzód. Przebywanie w górach i doświadczania tego pędu, nieważne, czy to powietrze, czy śnieg, to właśnie coś, czego potrzebuję. Jeśli tego nie ma, to bardzo mi tego brakuje. To jak narkotyk. Góra jest tak ogromna, że zawsze jest co robić: gdy już osiągniesz cel, zawsze za rogiem czeka kolejny.

Powiedz nam coś o swoich innych projektach.

Od 25 listopada do 2 lutego będziemy w Antarktyce, aby wykonać pierwszy skok spadochronowy na biegunie południowym. Nikt tego dotąd nie zrobił, przetrzemy wspaniałe szlaki w regionie Holtanna, a potem będziemy szusować na nartach i snowboardach po wspaniałych zboczach wokół naszej bazy.

Jakie są Twoje cele na najbliższy sezon?

Dobrze się przygotuję z pingwinami w Antarktyce, więc wrócę w świetnej formie na Nissan Xtreme w Verbier, gdzie mam nadzieję, że dobrze mi pójdzie.

NISSAN I JA