CYRIL NERI - SNOWBOARD

PREZENTACJA

WYWIAD

Jak długo jeździsz na snowboardzie i skąd zainteresowanie stylem dowolnym?

Zacząłem jeździć na nartach w wieku trzech lat w Morgins, Portes du Soleil. W 1988 roku, w wieku 14 lat, spróbowałem z kolegą jazdy na snowboardzie. Kilka dni później, po moim pierwszym udanym „powder turn”, wiedziałem już, że zawsze będę jeździć na desce bokiem… uczucia były po prostu niesamowite. Gdy zacząłem jeździć na snowboardzie, szybko zaprzyjaźniłem się z wieloma osobami z Morgins, z których część była członkami Szwajcarskiego Klubu Alpejskiego. To oni zabrali mnie poza wyjeżdżone zbocza i nauczyli prawidłowego zachowania podczas jazdy po dzikich górskich bezdrożach.

Jakie masz najlepsze wspomnienie z Freeride World Tour?

Moje najlepsze wspomnienia wiążą się z imprezami Freeride World Tour oraz Nissan Xtreme, stanowiącymi bezsprzecznie moje dwa zwycięstwa. W roku 2008 wygrałem zawody Nissan Xtreme w Verbier po raz trzeci, dokładnie dziesięć lat po moim pierwszym zwycięstwie. Drugim jest moja wygrana w Soczi w Rosji podczas pierwszej serii Freeride World Tour w 2009 roku.

Czy latem masz inne treningi? Czy uprawiasz wtedy jakieś inne sporty?

Latem uprawiam kolarstwo, głównie zjazdy na rowerze górskim. Uprawiam też trochę wspinaczkę, a także surfing, gdy tylko mam okazję pojechać nad morze. Ale najbardziej lubię piesze wyprawy po Alpach otaczających Leysin i Valais. Uwielbiam tam być. Ponadto jest to bardzo przydatne, gdyż badam nowe trasy i tereny, po których będę jeździć zimą.

Co, Twoim zdaniem, jest największą zaletą i wartością jazdy stylem dowolnym?

Zawsze jest lepiej dzielić te bardzo szczególne chwile z dobrymi współtowarzyszami jazdy. Nie muszę być pierwszy na dole ani jeździć na pokaz. Ja po prostu uwielbiam pokazywać moje tajne zakątki dobrym znajomym.

Co powiesz o swoim ostatnim sezonie?

Ostatni sezon rozpoczął się cudownie od ton śniegu na początku listopada w Cervinia, a następnie metrowej warstwy w Leysin. Jeździłem i cieszyłem się jak dzieciak przez cały ten czas. A potem pojechałem do Soczi i wziąłem udział w rosyjskiej przygodzie z Nissanem. Nie czułem presji i właśnie w ten sposób wygrałem tę pierwszą serię turnieju Freeride World Tour. Po powrocie z Rosji, zastałem Alpy pokryte masami śniegu i jeździłem codziennie. Potem wyszliśmy filmować i wtedy rozbiłem się doznając urazu kręgosłupa. To był dla mnie koniec sezonu 2009.

Jakie są twoje projekty na przyszły rok?

Na szczęście moje plecy są znów zdrowe i od kilku tygodni już jeżdżę… Wezmę udział w imprezach Freeride World Tour, a do tego w imprezach Freeride World Qualifier w całej Europie jako nadzorujący. Oczywiście zamierzam też filmować i fotografować w całych Alpach, gdzie tylko zastanę dobry śnieg. Mój X-trail bez wątpienia tam mnie dowiezie…

Co planujesz osiągnąć w kolejnych zawodach?

Teraz, powróciwszy do zdrowia po takiej kontuzji, zrozumiałem, jak krótkie może być życie. Dlatego moje cele to cieszyć się każdą sekundą życia i podążać jego nurtem. Chcę osiągać doskonałe wyniki dzięki trikom w stylu dowolnym i pokazać, że sportowcy z zespołu Nissana mogą spisywać się znakomicie w każdych warunkach śniegowych.

NISSAN I JA