AURELIEN DUCROZ - NARCIARSTWO

PREZENTACJA

WYWIAD

Skąd zainteresowanie jazdą na nartach i co przyciągnęło Cię do jazdy stylem dowolnym?

Mój ojciec jest przewodnikiem górskim, a matka instruktorem narciarstwa, więc zaczęło się to już w dzieciństwie. Pierwsza jazda na nartach była w wieku dwóch lat, a pierwsze zawody w zjazdach w wieku pięciu lat. Moje zainteresowanie tym sportem trwało przez jakieś dziesięć lat, aż do 14 roku życia. Potem zmieniłem taktykę i zaangażowałem się w skoki narciarskie, gdyż ze względu na zbyt niski wzrost i wagę nie miałem szans na sukcesy w zjazdach. W pewnym momencie pojawiło sie uczucie pokonania i zaczęło mnie to bardzo drażnić. Z drugiej strony, skoczkowie muszą być niewysocy i lekcy, stąd myśl: „Nie daj się”. Około 2002 roku zasady federacji przestały mi nie odpowiadać. Do tego męczył mnie ten wieczny głód. Przez pięć lat trzeba było być na diecie, aby mieć dostatecznie lekką wagę do skoków. Psychologicznie było mi ciężko. Nie dało już się tego znieść i naprawdę brakowało mi gór. Przy skokach jest się bardziej oderwanym od gór i natury niż przy narciarstwie w stylu dowolnym i nie mogłem już z tym dłużej żyć. Stąd moja decyzja, aby rzucić wszystko i wrócić do moich narciarskich korzeni, w tym wypadku do stylu dowolnego.

Jak wspominasz swoją pierwszą wygraną w Nissan Xtreme w Verbier w 2006 roku oraz w Mistrzostwach Świata w 2009 r.?

Rok 2006 był wspaniały, ponieważ nie jeździłem zbyt długo stylem dowolnym. Miałem 23 lata i byłem jednym z najmłodszych zawodników w tej dyscyplinie. Na początku związałem się z Kajem Zackrissonem, starszym ode mnie o dziesięć lat, więc udało mi się jakby zaistnieć w tym sporcie. To największy i najbardziej techniczny wyścig, przyciągający najlepszych zawodników i odbywał się, gdy chciałem zaistnieć w świecie jazdy stylem dowolnym. Nigdy nie zapomnę wygranej w mistrzostwach świata w stylu dowolnym w 2009 roku, ponieważ było niezwykle stresujące i aż do ostatniego dnia zawodów nie było wiadomo, kto wygra Nissan Xtreme w Verbier lub Mistrzostwa Świata. Na koniec to ja zdobyłem Mistrzostwo Świata. To było coś, o co walczyłem przez wiele lat. Osiągnąłem cel i był to niewiarygodny dzień.

Czy poza sezonem ćwiczysz, aby utrzymać formę i zachować gotowość do ponownego startu w zawodach?

Moje letnie przygotowania są wieloetapowe. Trenuję przez trzy lub cztery poranki w tygodniu, aby mieć pewność, że naprawdę jestem w fizycznej formie przez całe lato. Ćwiczenia fizyczne są mi potrzebne, aby być w stanie podjąć wysiłek i wolę to robić z osobistym trenerem, który mnie motywuje i zachęca, aby osiągnąć jeszcze więcej. Lubię to robić w taki sposób i to przynosi efekty.

Co powinno cechować dobrego narciarza stylu dowolnego i jakich możesz udzielić mu rad?

Jeśli chodzi o góry, musisz zdawać sobie sprawę z ryzyka,mieć głowę na karku i mieć odrobinę pokory. Kiedy zaczynasz naprawdę w siebie wątpić i boisz się, wtedy zdarzają się wypadki, gdyż zaczyna się obłęd, jak śnieżne kule... Jak dla mnie, strach jest czymś, co powstrzymuje. W dniu, gdy poczuję ten strach, przestanę stawać w szranki z górami.

Powiedz nam coś więcej o swojej innej pasji, żeglarstwie.

To dla mnie nowa dziedzina i środowisko, do którego nie jestem jeszcze przyzwyczajony, w którym muszę wszystkiego się uczyć, ale naprawdę mnie interesuje. Mam ogromny apetyt na więcej. Dlatego uczestniczę w projekcie „Latitude Neige Longitude Mer” polegającym na zmierzeniu się z czterema porami roku na przestrzeni dwóch lat. Począwszy od tej jesieni, mam zamiar spędzić dwie pory roku na Freeride World Tour i dwie na Mini 6.50, czyli samotnym rejsie przez Atlantyk na 6,5-metrowym jachcie. Pod koniec drugiego roku podejmę próbę samotnego przepłynięcia przez Atlantyk, z La Rochelle do Salvador de Bahia, bez komunikacji i pomocy. Na przygotowania mam dwa lata. W obu przypadkach czujesz się trochę jak intruz: w pierwszym przypadku, gdyż 50-stopniowe zbocze czy 50 cm świeżego śniegu, to nie jest środowisko, jakie stworzyła natura do jazdy na nartach; w drugim przypadku, bo rejs przez Atlantyk w łodzi o długości 6,5 metra nie jest zgodny z wolą natury, stąd uczucie, jakby się gdzieś wtargnęło. Jeśli jednak szanujesz otoczenie i zachowasz trzeźwy umysł, uda się. Po prostu musisz uważać.

Jakie są Twoje najważniejsze cele na najbliższy sezon?

Mam oczywiście zamiar wrócić na Freeride World Tour, a jak mi się uda, to nie na darmo... Przyjadę, aby wygrać!

NISSAN I JA